odczulanie.info

Rodzaje odczulania

Prof. Piotr Kuna wypowiada się na temat sposobów odczulania

Zobacz video Zobacz video - Rodzaje odczulania

Znajdź lekarza

alergologa w Twojej okolicy!

Sprawdź Znajdź lekarza alergologa w Twojej okolicy!

Najczęściej zadawane

pytania

Najczęściej zadawane pytania

Odczulanie podjęzykowe

 • Metoda podjęzykowa

  W odczulaniu metodą podjęzykową alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie jest stosowane przez pacjenta w domu, poza gabinetem lekarskim. Odczulanie podjęzykowe jest nowoczesną metodą immunoterapii, o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia.

Kto może odczulać się podjęzykowo?

Z tej metody odczulania mogą skorzystać wszyscy pacjenci, którym lekarz alergolog zalecił immunoterapię. Jest wygodną, przyjazną pacjentowi metodą leczenia. Pozwala uniknąć wielu niedogodności związanych z licznymi zastrzykami w odczulaniu podskórnym. W szczególności polecana jest tym pacjentom, którzy z różnych powodów nie akceptują odczulania w zastrzykach. Do grup najchętniej korzystających z odczulania podjęzykowego należą:

 • dzieci, dla których zastrzyki są często bolesnym i traumatycznym przeżyciem,

 • młodzież ucząca się, szczególnie maturzyści, dla których niekorzystna jest związana z zastrzykami ewentualność opuszczenia zajęć,

 • studenci podejmujący naukę w innym mieście lub kraju, poza miejscem zamieszkania i leczenia,

 • dorośli pracujący poza miejscem zamieszkania i leczenia, w innym mieście lub za granicą, lub których charakter pracy nie pozwala na ograniczenia związane z odczulaniem podskórnym.

Dostępne formy szczepionki podjęzykowej:

 • krople

  Nanosi się je pod język przy użyciu dozownika (pompki). Dozownik umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki oraz umieszczenie jej we właściwym miejscu. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C.

 • tabletki

  Po wyjęciu z blistra tabletkę wkłada się bezpośrednio pod język. Jest to aktualnie najnowocześniejsza forma odczulania, dostępna obecnie tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Tabletki można przechowywać poza lodówką, co stanowi znaczne ułatwienie, a w szczególności jest idealnym rozwiązaniem dla osób często podróżujących.

Na czym polega odczulanie podjęzykowe?

Rano, na czczo (przed śniadaniem) dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.

Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów:

 1. 1. leczenie wstępne – przyjmowanie codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta. Ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.

 2. 2. leczenie podtrzymujące – regularne przyjmowanie, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.

W przypadku alergenów całorocznych (np.roztocza) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe nie musi trwać cały rok, może być prowadzone sezonowo, kilka miesięcy w roku.

Aby odczulanie było skuteczne musi trwać minimum 3 lata (odczulanie całoroczne np.na roztocze) lub 3 kolejne sezony (odczulanie sezonowe np. na pyłek traw).

O czym trzeba pamiętać decydując się na odczulanie podjęzykowe?

 • Warunkiem sukcesu odczulania podjęzykowego jest regularne przyjmowanie szczepionki. Należy narzucić sobie dyscyplinę i pamiętać o codziennej, porannej dawce leku,

 • Niezbędna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem, przestrzeganie jego zaleceń i ustalonego schematu leczenia. Tylko alergolog może zalecić zmianę schematu dawkowania , nigdy nie wolno robić tego samemu.

 • Ten sposób odczulania jest bezpieczny i dobrze tolerowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Niemniej jednak, podobnie jak każda szczepionka, również szczepionka stosowana podjęzykowo może spowodować działania niepożądane. Najczęściej można spodziewać się świądu, drętwienia, lekkiego obrzęku w okolicy podania alergenu (okolica podjęzykowa, język, wargi) czy bólu brzucha. Występują głównie na początku leczenia, zwykle są przemijające i nie mają wpływu na kontynuowanie leczenia.

 • Efekty odczulania podjęzykowego zwykle można zauważyć już po pierwszym roku lub sezonie stosowania szczepionki. Nie oznacza to, że można zakończyć leczenie.
  Aby efekt był trwały odczulanie trzeba kontynuować przez co najmniej 3 lata. Zaprzestanie leczenia może spowodować nasilenie objawów i powrót choroby . Należy pamiętać o okresowych wizytach u lekarza alergologa dla zapewnienia kontynuacji leczenia. Wizyty te służą również ocenie stanu zdrowia i ewentualnej modyfikacji leczenia (np.zmniejszenie leków przeciwalergicznych).

 • Biorąc pod uwagę tylko koszt zakupu szczepionki odczulanie podjęzykowe jest droższe niż odczulanie podskórne (szczepionka w kroplach kosztuje ok. 270zł za opakowanie, w tabletkach ok. 400zł). Szczepionki podjęzykowe nie są refundowane przez państwo. Jeżeli jednak policzy się koszty związane z regularnymi dojazdami do gabinetu alergologicznego na szczepienia podskórne, nieobecnością w pracy lub szkole, czasem spędzonym w gabinecie lekarskim to może okazać się, że koszty odczulania podjęzykowego i podskórnego są porównywalne.

Decyzja o wyborze metody odczulania najlepiej dopasowanej do potrzeb pacjenta powinna być podjęta wspólnie przez lekarza alergologa i osobę rozpoczynającą to leczenie, po rozważeniu wszystkich możliwych opcji.

Zobacz również: Odczulanie podskórne