odczulanie.info

Rodzaje odczulania

Prof. Piotr Kuna wypowiada się na temat sposobów odczulania

Zobacz video Zobacz video - Rodzaje odczulania

Znajdź lekarza

alergologa w Twojej okolicy!

Sprawdź Znajdź lekarza alergologa w Twojej okolicy!

Najczęściej zadawane

pytania

Najczęściej zadawane pytania

Odczulanie podskórne

  • Metoda podskórna (klasyczna)

    W odczulaniu metodą podskórną alergen podaje się w postaci zastrzyków, szczepienia wykonywane są w gabinecie alergologicznym przez lekarza alergologa lub pod jego nadzorem. Może być stosowana u dorosłych i dzieci powyżej 5 roku życia.

Na czym polega odczulanie podskórne?

W pierwszej fazie leczenia – w leczeniu wstępnym – zastrzyki z coraz większą dawką alergenu podawane są co 7 – 14 dni aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, dobrze tolerowanej przez pacjenta. Ta faza leczenia trwa do kilku miesięcy, pacjent otrzymuje do kilkunastu iniekcji. Po zakończeniu leczenia wstępnego przechodzi się do leczenia podtrzymującego, w którym zastrzyki z maksymalną dawką alergenu podawane są regularnie co 4-6 tygodni przez cały rok (odczulanie całoroczne).

W metodzie podskórnej odczulanie całoroczne uważane jest za najskuteczniejsze, ale aby takie było musi być kontynuowane przez 3 do 5 lat.

O czym trzeba pamiętać decydując się na odczulanie podskórne?

  • Dawka alergenu musi być przyjmowana systematycznie aby leczenie było skuteczne. Należy narzucić sobie dyscyplinę i regularnie zgłaszać się na wizyty w wyznaczonych terminach. Przerwanie leczenia, opuszczanie wizyt i wydłużanie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami grozi brakiem skuteczności i koniecznością zaczynania leczenia od początku.

  • Zastrzyki nie są bolesne, ale po wstrzyknięciu może pojawiać się reakcja miejscowa. Niekiedy odczyn może być dość duży, bardzo rzadko mogą też wystąpić niekorzystne reakcje ogólne o różnym stopniu nasilenia (świąd skóry, pokrzywka, zaostrzenie astmy, zasłabnięcie, wstrząs anafilaktyczny). Lekarz jest na to przygotowany i umie je opanować.

  • Po podaniu szczepionki bezwzględnie należy pozostać pod obserwacją przez min. 30 minut. Tego dnia nie wolno podejmować wysiłków fizycznych, uprawiać sportów, pić alkoholu, korzystać z sauny czy brać gorącej kąpieli.

  • Wykluczone jest zgłaszanie się ze szczepionką do przypadkowego gabinetu zabiegowego, nieprowadzącego immunoterapii.

  • Szczepionkę odczulającą należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2 - 8°C, nie wolno jej zamrażać. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu właściwej temperatury w czasie przynoszenia szczepionki do gabinetu lekarskiego. Często zakupione szczepionki przechowywane są w gabinecie alergologa, który prowadzi odczulanie. To eliminuje problemy związane z jej transportem.

  • Szczepionki do odczulania podskórnego są dość drogie, kosztują od ok. 100zł do ponad 450zł za opakowanie. Ale w znacznej części koszt szczepionki jest pokrywany przez państwo (refundacja). Dlatego w zależności od wybranej szczepionki cena, którą płaci pacjent to tylko 3,20zł lub dopłaca on do opakowania od ok. 100zł do 300 zł. Szczepionki wykazują porównywalną skuteczność. Efekt odczulania nie jest zależny od ceny produktu, który został wybrany do odczulania.

  • Biorąc pod uwagę tylko koszt zakupu szczepionki odczulanie podskórne jest tańsze niż odczulanie podjęzykowe (szczepionka w kroplach kosztuje ok. 270zł za opakowanie, w tabletkach ok. 400zł). Szczepionki podjęzykowe nie są refundowane przez państwo. Jeżeli jednak policzy się koszty związane z regularnymi dojazdami do gabinetu alergologicznego na szczepienia podskórne, nieobecnością w pracy lub szkole, czasem spędzonym w gabinecie lekarskim to może okazać się, że koszty odczulania podskórnego i podjęzykowego są porównywalne.

Decyzja o wyborze metody odczulania najlepiej dopasowanej do potrzeb pacjenta powinna być podjęta wspólnie przez lekarza alergologa i osobę rozpoczynającą to leczenie, po rozważeniu wszystkich możliwych opcji.

Zobacz również: Odczulanie podjęzykowe