Stop alergii na roztocze kurzu domowego!

[2015-11-30 10:50:45]
Alergia na roztocze kurzu domowego to problem, który może dotyczyć wszystkich:
Zarówno dorosłych...
...jak i dzieci...

Alergia na roztocze to problem, który dotyka dziś ok. 6.000.000 Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci...

Zgodnie z aktualnymi badaniami (ECAP prof. Bolesław Samoliński 2008) dodatnie testy alergiczne ma 40% społeczeństwa polskiego. 30% (12 mln) to objawowi alergicy, u których alergia wyraża się nieżytem nosa, astmą lub zmianami skórnymi. Aż 50% (6 mln) to osoby uczulone na roztocze kurzu domowego. Roztocze są więc statystycznie w populacji polskiej równie często uczulającym alergenem jak trawy.

Niewidoczne dla oka roztocze są obecne głównie w kurzu domowym, szczególnie cenią sobie naszą pościel (materace, poduszki), ale również dywany, zasłony, tapicerowane meble czy pluszowe zabawki. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich odchody są głównym źródłem alergenów będących przyczyną uczulenia. Większość objawów alergii na roztocze występuje przez cały rok i dotyczy układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze. Objawy te szczególnie nasilają się jesienią, kiedy w naszych domach rozpoczyna się okres grzewczy. Nagła zmiana warunków w mieszkaniach - ciepło, brak naturalnego wietrzenia z powodu szczelnych, często zamkniętych okien powoduje, że w powietrzu pojawia się znacznie więcej alergenów niż latem.

Alergia na roztocze może powodować występowanie alergicznego nieżytu nosa czy atopowego zapalenia skóry. Nieleczona, może być przyczyną rozwoju bardzo poważnego schorzenia, jakim jest astma oskrzelowa.

Dlatego serwis odczulanie.info właśnie teraz rozpoczyna kampanię informacyjną „Stop alergii na roztocze!”, która ma na celu uświadomienie Polakom skali problemu oraz możliwości walki z nim.

Patronami kampanii są:

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POChP

oraz portal

PoradnikZdrowie.pl

 

Pytania

Tutaj znajdziesz odpowiedzi
najczęściej zadawane pytania

Kalendarz

      występowania alergenów
            wziewnych w Polsce