Alergia na pyłki często mylona z infekcją

[2015-12-06 10:31:11]

Zdaniem ekspertów, jedną z największych barier w leczeniu alergii jest mała świadomość Polaków na temat tego czym w ogóle jest alergia. Objawy alergii przypominają inne schorzenia, dlatego często jest ona mylona np. z infekcją wirusową.
Kolejny problem to to, że nie wiemy że z alergii można się wyleczyć stosując immunoterapię, czyli odczulanie, a nawet wśród pacjentów, którzy wiedzą, że są chorzy, większość wciąż przyjmuje tylko leki objawowe, zamiast prowadzić trwałe odczulanie.

Wielu pacjentów nie ma też najczęściej pojęcia, że lekarz może przepisać im nowoczesną szczepionkę podjęzykową, a nie tylko zastrzyki. Tymczasem to nowoczesna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda, którą można stosować samodzielnie w domu. Pacjent przyjmuje szczepionkę w zaleconych przez specjalistę dawkach pozostając jedynie w kontakcie z alergologiem, który nadzoruje leczenie.

Immunoterapia przynosi dziś najlepsze efekty w przypadku alergii na jady owadów, pyłek roślin i roztocza, pleśnie i zwierzęta, stosuje się ją u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa, alergicznym zapaleniem spojówek i astmą alergiczną. Odczulanie zaleca się także chorym z atopowym zapaleniem skóry – decyzję o jego odjęciu podejmuje indywidualnie alergolog.

Odczulanie metodą podjęzykową polega na podawaniu osobie uczulonej alergenu na błonę śluzową pod językiem. Ustalone z lekarzem dawki przyjmowane są w kroplach lub tabletkach, rano na czczo. Po ok. Dwóch minutach trzymania pod językiem można je połknąć. Żeby lek zachował swoje właściwości - krople powinny być trzymane w lodówce, w temperaturze 2-8 stopni C. Tabletki nie muszą być przetrzymywane w żaden specjalny sposób.

Cała kuracja podjęzykowa przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy to leczenie wstępne, w czasie którego pacjent przyjmuje codziennie coraz większe dawki alergenu (aż do momentu, kiedy osiąga się maksymalną przyswajalną przez niego dawkę). Ten proces trwa zazwyczaj 9 do 11 dni (krople) i 3 dni (tabletki), pierwszy raz przyjmuje się alergen w gabinecie lekarskim.

Drugi etap, to tzw. kuracja podtrzymująca, która polega na regularnym, codziennym przyjmowaniu leku. Żeby odczulanie było skuteczne, musi potrwać co najmniej trzy lata.

 

Pytania

Tutaj znajdziesz odpowiedzi
najczęściej zadawane pytania

Kalendarz

      występowania alergenów
            wziewnych w Polsce