Polacy coraz chętniej odczulają się szczepionką podjęzykową

[2016-01-06 10:50:45]

W 2013 roku Polacy cierpiący na alergię aż o 20 proc. częściej niż rok wcześniej sięgali po szczepionki podjęzykowe, najnowocześniejszą dziś metodę immunoterapii swoistej – wynika z najnowszych danych instytutu IMS Health monitorującego rynek ochrony zdrowia.

Szczepionka podjęzykowa stosowana w immunoterapii swoistej powoli zyskuje w Polsce popularność. Z podsumowujących rok 2013 danych instytutu IMS Health, który specjalizuje się w monitorowaniu rynku farmaceutycznego i rynku zdrowia wynika, że w zeszłym roku polscy pacjenci kupili o 20 proc. więcej szczepionek podjęzykowych, niż w roku 2012. I choć metoda ta nadal stanowi tylko niewielki odsetek - bo zaledwie 12 proc. całego rynku szczepionek do immunoterapii - to jednak wzrost jest bardzo znaczący. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nadal nie jest ona w naszym kraju refundowana, a co za tym idzie droższa niż powszechnie stosowane szczepionki w zastrzykach.

Dla porównania u naszych sąsiadów, gdzie refunduje się szczepionki podjęzykowe, są one stosowane na o wiele większą skalę: na Słowacji i w Czechach zależnie od regionów stanowią między 60 do 80 proc. szczepionek do immunoterapii, w Niemczech między 25 a 40 proc. (dane zebrane przez poświęcony tematyce odczulania serwis odczulanie.info).

Co więc sprawia, że pomimo braku refundacji pacjenci i alergolodzy wybierają coraz częściej odczulanie w formie podjęzykowej? Głównym argumentem za szczepionką w kroplach lub tabletkach jest wygoda w jej stosowaniu. Pacjent może przyjmować szczepionkę samodzielnie w domu, pozostając jedynie w kontakcie z alergologiem nadzorującym leczenie. Pozwala mu to uniknąć wielu niedogodności związanych z odczulaniem w zastrzykach: comiesięcznych wizyt, dojazdów, oczekiwania w kolejce na wizytę, konieczności pozostania pod nadzorem po szczepieniu. Metoda podjęzykowa jest o wiele bardziej przyjazna pacjentowi, niż nielubiane - szczególnie przez dzieci - zastrzyki.
 Nie bez znaczenia jest też fakt, że odczulanie podjęzykowe jest bezpieczniejsze niż podawanie szczepionki w zastrzykach.

Pełna informacja prasowa dostępna jest tutaj:

http://zdrowie.dziennik.pl/alergie/artykuly/452182,polacy-o-20-proc-chetniej-odczulaja-sie-szczepionka-podjezykowa.html

 

Pytania

Tutaj znajdziesz odpowiedzi
najczęściej zadawane pytania

Kalendarz

      występowania alergenów
            wziewnych w Polsce